До 31 октомври всеки може да номинира своя кандидат в годишните награди за човешки права на Българския хелзинкски комитет
Остават само три дни до затварянето на номинациите за „Човек на годината” 2013 – годишните награди за принос към правата на човека и правозащитността на Българския хелзинкски комитет (БХК).
До 31 октомври всеки може да номинира личност, неформална група или регистрирана в България организация заради конкретни правозащитни постъпки,извършени в периода ноември 2012 – октомври 2013 г.
Вижте подробните критерии за номинации, както и формата за номиниране.
Допуснатите номинации към момента можете да видите тук.
Наградата „Човек на годината“ се присъжда за постъпки или практики, които са насочени към утвърждаване и защита на основните човешки права и изхождат от предпоставките на справедливостта и човешкото достойнство като абсолютна стойност.
Наградата могат да получат и хора, които се борят за защита на други ценности, сравними с правата на човека, и чиято дейност е в съзвучие с духа на наградата. Така номинации за защита правата на животните и опазване на природата, например, също са допустими.
Наградите „Човек на годината” са морални и нямат финансово изражение. Целта им e да дадат символно признание. Носителят на голямата награда получава статуетка и грамота, останалите наградени – плакет и грамота. Награждаването ще е на тържествена церемония в София на 10 декември – Международният ден на правата на човека.
Освен през сайта, номинации се приемат и на hy2013(кльомба)bghelsinki.org или на адрес: София 1504, ул. „Върбица” №7, за Български хелзинкски комитет. Ще бъдат разглеждани номинациите, получени до 31 октомври 2013 г. включително.
Гласуването за наградата на публиката ще се проведе онлайн от 1 до 30 ноември.
***
През 2012 г. в наградите „Човек на годината” допуснатите номинации бяха 32. Гласовете, дадени онлайн при определяне на наградата на публиката, бяха близо 7500.
Участниците в природозащитните протести на Орлов мост през 2012 г. бяха отличените с голямата награда „Човек на годината”. Двете втори награди бяха за Асоциацията на европейските журналисти – България и природозащитника Тома Белев. Бяха връчени и три специални награди: Росен Босев взе приза за цялостен принос към защитата и утвърждаването на правата на човека в България, Спас Спасов взе специалната награда за журналистическа доблест, а ЛГБТ активистът Радослав Стоянов беше обявен за „Активист на годината“. Носител на „Наградата на публиката” – събралият най-много гласове при онлайн гласуването, стана независимият сайт за разследваща журналистика „Биволъ“. За месец гласуване тази номинация събра 1200 гласа.