Skip to main content

Правила за номиниране и присъждане на годишната
награда на БХК „Човек на годината“

С годишната награда на Българския хелзинкски комитет „Човек на годината“ се отличават лица, групи и организации, които са се отличили със застъпничество в подкрепа на правата на уязвими лица и групи от българското общество, както и в опазването на природата. Наградата се присъжда от независимо жури и се връчва на или около 10 декември, Деня на правата на човека, всяка година.

НОМИНИРАНЕ

Предложения за наградата „Човек на годината“ могат да правят лица и организации от страната и чужбина по всяко време на годината, в която се връчва наградата. За да бъдат допуснати, трябва да отговарят на следните критерии:

  1. Да са се застъпвали в периода от 15 октомври на предходната година – до 15 ноември на текущата година за правата на уязвими лица и групи от българското общество, както и за защита на животните и опазването на природата. Номинираните дейности следва да отговарят на поне едно от изброените условия: да са прецедент в правозащитната сфера, да имат значителен потенциал за обединяване и развитие на обществото, да вдъхновяват към действие, да се отличава с гражданска доблест, да са новаторски и оригинални. 
  2. Да са приели да бъдат номинирани и евентуално наградени за тяхната застъпническа дейност, както и техните имена и описанието на тяхната дейност да се публикуват на интернет сайта „Човек на годината“, както и на другите комуникационни платформи на БХК; 
  3. Да не са правили изявления и да не са извършвали действия срещу правата на човека, животните и околната среда.

Предложенията се правят в срока и по начин, обявен от БХК на сайта на организацията и чрез други комуникационни канали. Не се приемат предложения, направени по друг начин или извън срока. Кандидатурите се проверяват за съответствие с критериите от членове на екипа на БХК. Предложения, които не съответстват на критериите не се допускат до финалната селекция.

Всички финалисти, отговарящи на критериите, се публикуват на сайта „Човек на годината“ след срещата на журито. Ако в хода на процедурата се наложи дисквалифициране на номинация, тя се премахва от сайта „Човек на годината“.

ЖУРИ

Журито на наградите „Човек на годината“ се определя всяка година от органите на БХК. То се състои от личности, изявени чрез дейността си и чрез публичните си позиции в защита на правата на човека и природата. Членовете на журито трябва да отговарят на т. 3 от критериите за номинираните. Те приемат да се ръководят от настоящите правила. Председател на журито е председател на БХК. Директорът на програма “Кампании и комуникации” е член на журито.

Членовете на журито не получават възнаграждение за своята работа. Ако член на журито бъде номиниран за награждаване, номинацията му не може да участва в разпределението на призовете. Ако за награда бъде номиниран роднина по права или по съребрена линия на член на журито, или член на организация, в която той/тя членува или работи, членът на журито не участва в гласуването за тази номинация.

Членовете на журито участват в церемонията по награждаването на отличените в конкурса „Човек на годината“ лично или чрез видеоконференция. Те разпределят помежду си кой член на журито на кой отличен да връчи награда.

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАГРАДИТЕ

Журито взема решения по процедурата за номиниране, за присъждане на годишните награди, както и по въпроси, свързани с церемонията по награждаването.

То взема решенията за присъждане на наградите на свое заседание с обикновено мнозинство от присъстващите членове. Заседанието се провежда на живо и се свиква от директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК. То се председателства от председател на БХК, който е председател на журито. Членове на журито, които нямат възможност да участват на живо, участват чрез видеоконференция, за която БХК предоставя възможности за връзка. Ако член на журито отсъства от заседанието за присъждане на наградите, тя/той може да представи предварително свой списък с фаворити и да упълномощи друг член на журито да го представлява в гласуването. Член на журито може да представлява само един отсъстващ. Упълномощаването става с писмено уведомление по електронната поща до председателя на журито и директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК.

На заседанието за присъждане на наградите журито определя със свое решение реда, по който се определят наградените и наименованията на категориите на наградите.

Всеки член на журито представя своя списък от фаворити, броят на които се определя от председателя на журито, съобразно броя постъпили номинации в съответната година.

На базата на предложените фаворити се съставя общ списък на фаворитите на журито.

Лауреатите на наградата „Човек на годината“ се определят чрез гласуване сред номинираните в този общ списък.

ГЛАСУВАНЕ ПО ДРУГИ ВЪПРОСИ

Журито може да вземе решение по други въпроси, свързани с процедурата за номиниране, дисквалифицирането на номинирани, както и по въпроси, свързани с церемонията по награждаването, чрез гласуване по електронната поща с обикновено мнозинство от участвалите в гласуването.

Гласуване по тези въпроси може да предизвика всеки член на журито. Чрез гласуване по електронната поща могат да се дисквалифицират наградени, но не могат да се пренареждат наградите, за които вече е взето решение на заседание на журито, както и да се присъждат допълнителни награди.

При гласуване по електронната поща, поради фиксираните срокове за организиране на дейностите по провеждане на церемонията по връчване на наградите, от директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК се определя краен срок за приемане на гласовете. За валидно проведено гласуване по електронната поща се смята такова, в което в определения срок са участвали най-малко половината от членовете на журито.

ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НА НАГРАДИТЕ

Датата и мястото на церемонията по връчването на наградите „Човек на годината“ се определя от директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК на или около 10 декември. Церемонията е публична и се излъчва по комуникационните канали на БХК. Членове на журито, номинирани или наградени могат да заявят предварително, че не желаят техните имена и лица да бъдат показвани по комуникационните канали на БХК. В случай, че не го направят, се предполага, че са дали съгласие за това.

В помещението, в което се провежда церемонията, се допускат лица, които са поканени от БХК, както и журналисти. Не се допуска обявяването на имената на наградените преди церемонията. Всички публични изявления от членове на журито или от членове на екипа на БХК се съгласуват с директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК. Редът за провеждане на церемонията се определя от директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК. Сценарият се предоставя на членовете на журито.

Наградените получават плакети и грамоти, на които се отбелязва наградата и категорията, в която тя е получена. По правило, един награден в съответната категория получава една грамота и един плакет. По изключение, по решение на директора на програма „Кампании и комуникации“ на БХК плакети и грамоти могат да се дадат и на повече от един награден в съответната категория. Номинираните, с изключение на тези, които са дисквалифицирани, получават грамоти.

Примери за мотиви за номиниране

  • Застъпва се за правата на децата в България
  • Активист/ка е за правата на жените и ЛГБТИ хората
  • Отстоява свободата на изразяване на гражданите/медиите
  • Работи за независимостта на съдебната власт
  • Посвещава време и труд на опазването на околната среда и на правата на животните
  • Работи в защита на правата на етническите малцинства в България

Политика на недискриминация

При преценката си по допустимост и по същество относно номинациите журито спазва следните правила:

  1. Въздържане от всякакво предпочитание или пренебрежение, основано на ирелевантни признаци като пол, възраст, етнос/раса, сексуална ориентация, здравен статус, религиозни и други вярвания, както и
  2. Въздържане от употреба на други, привидно неутрални критерии (като, например, продължителност на дейността), които несъразмерно злепоставят групи, определени по защитени признаци, когато такава употреба не е стриктно необходима.

Журито взема предвид защитени признаци, само когато те имат отношение към критериите за подбор и оценка, т.е. придават на кандидата допълнителна тежест по един или повече от тези критерии (например, човек от уязвима група проявява доблест, която се явява особено голяма предвид уязвимостта й/му и тежестите/трудностите, на които е подложен/а; или религиозна организация се застъпва за сексуално малцинство, което прави постъпката особен прецедент и/или й придава особен потенциал за обществено обединяване и пр.). Журито не търси да постигне представителност на носителите на наградите от гледна точка на защитени признаци. В процеса по провокиране и събиране на номинации обаче БХК приветства номинации от всякакви общности, които да осигурят максимална такава представителност на кандидатите. Преценката за допустимост на номинациите и класирането им обаче се подчиняват само на критериите за стойност, изброени по-горе.