Адв. Валерия Иларева, „Електронна граница”, Петър Кичашки и Иво Инджев са другите отличени в годишните награди на БХК за защита правата на човека
Председателката на Висшия адвокатски съвет адв. Даниела Доковска бе отличена с голямата награда „Човек на годината” 2010 в годишните награди на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека.
Наградите бяха връчени днес, 10 декември, Световния ден на правата на човека, на тържествена церемония в София.
„Aдвокат Даниела Доковска стои начело на българската адвокатура, като адвоката с най-голям личен авторитет в страната. Тя винаги се е борила законът да е нравствен, правосъдието да е почтено, държавата да е порядъчна и процесът да е честен. Хората да получат справедливостта, която им принадлежи по право – без оглед, че обществото или властта искат да ги смажат. Тази година тя последователно се противопоставяше на опитите на властта да създаде законодателство, което накърнява интегритета на правосъдието и реже правата на хората в процеса. Тази година тя защити и най-уязвимите граждани на обществото ни, децата с увреждания в институциите, като откликна незабавно и про боно в подкрепа на Български хелзинкски комитет и твърдо се застъпи пред прокуратурата да бъдат разследвани всички, без изключение, данни за евентуални престъпления срещу тях – и за мъртвите деца, и за живите. Прокуратурата пое този ангажимент”, каза председателката на журито, Маргарита Илиева от Български хелзинкски комитет.
Освен голямата награда „Човек на годината”, журито определи и две подгласни, както и една специална награда.
Адв. Валерия Иларева и организация „Електронна граница” бяха отличени, съответно, с втора и трета награди.
Адвокат Валерия Иларева защитава правата на бежанци и имигранти в България. Тя е най-номинираната личност за наградата „Човек на годината” 2010 – номинират я 20 души. Валерия е правозащитна адвокатка, която работи про боно, тя не защитава своя идентичност или общност, а Другия. Валерия има огромен успех по дела за извеждане на хора от центъра за задържане на чужденци в Бусманци. Тя е основен двигател в кампанията за промяна на Закона за чужденците – за узаконяване статута на чужденци без документи, които не могат да бъдат върнати в родината си, за правото им на образование и работа.
„Електронна граница” е организация за защита на свободните съобщения и личното пространство в цифровия свят. Зад името й стоят над 300 души, ангажирани активно в борбата срещу „безконтролното навлизане на властта в личната сфера на гражданите” и за свободата на словото.
Български хелзинкски комитет и журито на „Човек на годината” 2010 връчиха и една специалнa наградa:
Петър Кичашки беше обявен за „Активист 2010”. Едва на 21 г., все още студент по право и самият той в количка, Петър вече е натрупал серия от успешни дела и инициативи в защита правата на хората с увреждания. Завел е десетки жалби за недостъпна архитектурна среда в Комисията за защита от дискриминация срещу банки, доставчици на комунални услуги и др. През ноември 2010 г. той осъди игуменa на Троянския манастир – първият път, в който висше духовно лице в България е осъдено за дискриминация.
На церемонията бе обявен и носителят на „Наградата на публиката” – събралият най-много гласове при онлайн гласуването на сайта humanoftheyear.org. Това е журналистът Иво Инджев. Той беше номиниран от четирима, със следните мотиви: „Иво Инджев е смел, защото да пишеш за грозното в България днес се иска смелост. Още по-голяма смелост се иска да стърчиш самотно, нищо, че наоколо само превити гръбнаци се виждат”; „Защото медиите в България не играят ролята си на четвърта власт, хора като Иво Инджев, които не се боят да дават критично мнение и вършат работата си на журналист, както деонтологията го изисква, тези хора са рядкост в България и трябва да се подкрепят”. Иво Инджев събра 1486 гласа.
По време на церемонията журито направи и две почетни споменавания – за развитие на правото на съдебните решения по три стратегически дела (на номинираните Снежана Денкова, Ангелина Бонева и Георги Елчинов), ценен плод на правозащитен обмен между гражданин, адвокат и съд; и за растеж на ЛГБТ движението – все по-видими и по-успешни действия на застъпниците за правата на гей, лесбийки, бисексуални и транссексуални хора.
Наградите „Човек на годината” нямат финансово изражение. Целта им e да отличaт и поощрят, но и да катализират процесите на мислене, говорене и борене за човешки права в България. Носителят на голямата награда получи кристална статуетка и грамота, останалите наградени – плакет и грамота.
Както всяка година, всеки можеше да номинира човек или организация на базата на публични критерии. Допуснатите номинации бяха 26. Търсените постъпки трябваше да са с потенциал, да бъдат прецедент в правозащитната сфера или да са оригинални и творчески. Гласовете на сайта за наградата на публиката надхвърлят 5500. Хората, участвали в кампанията чрез посещения на сайта на „Човека на годината”, бяха 47000. Миналата година те бяха 15000.
Инициативата се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация „Оук”, Институт „Отворено общество” – Будапеща и Посолството на Холандия в България.
За повече информация:
Яна Бюрер Тавание, директор „Кампании и комуникации” на БХК,
0887668089, yana@bghelsinki.org