Солидарност с мигрантите – България е номинирана от Виктор Лилов и фондация „Мисия Криле“ със следните мотиви:

Солидарност с мигрантите – България“ (Migrant Solidarity Bulgaria) е независима и неформална група, съставена както от български граждани, така и от чужденци, пребиваващи в България, които обединяват сили за защита на правата на търсещите убежище и бежанците в страната.

Създадена като отговор на нарастващата нужда от адекватна подкрепа за хора, преследващи правото си на защита и свобода от преследване, организацията играе значима роля в сферата на правата на човека и социалната справедливост в България. Мотиви за номинацията на „Солидарност с мигрантите – България“.

Групата играе ключова роля като застъпник за правата на мигрантите, предлагайки координация, социална и правна помощ, както и информация за достъп до услуги. Организацията осъжда репресиите срещу доброволците, работещи с мигранти, и защитава техните права, като организира кампании и осигурява обществена подкрепа. Същевременно, чрез организирането на протести и демонстрации в защита на правата на мигрантите, „Солидарност с мигрантите“ поддържа високо ниво на ангажираност към гражданските свободи и демократичните принципи в страната.

Работата на групата съчетава оригинален подход в осведомяването на обществото и вдъхновява други граждани и организации да действат в подкрепа на мигрантските права. В дейността си те демонстрират значима гражданска доблест и ангажираност за изграждането на по-толерантно общество, като допринасят за преодоляване на негативните стереотипи и неразбирателството към мигрантите в България.

Номинацията е признание към приноса на „Солидарност с мигрантите – България“ за защита на основните права на мигрантите и развитие на българското гражданско общество.

Номинираме в конкурса всички български активисти и застъпници на задържания преди три години Адбулрахман Ал-Халиди в СДВНЧ – Бусманци.

Неформална коалиция „Солидарност с мигрантите – България“ организира редовно протести в негова подкрепа пред Министерски съвет, центърът за задържане в Бусманци, посолства.

Те се опитват да мобилизират по-широка подкрепа сред обществеността в негова защита. Редовно го посещават и осигуряват за него лекарства, храна, емоционална подкрепа, от която толкова много той се нуждае.

Опитват се да ангажират международната общност по различни начини. Смятаме, че те заслужават да бъдат отличени в престижния конкурс на Български хелзинкски комитет и по този начин да бъдат окуражени повече граждани да бъдат активни в защитата на човешки права на хора, търсещи убежище от диктаторски режими в България. Кой е Абдулрахман Ал-Халиди? Ал-Халиди е преследван в родината си заради своите продемократични позиции и защита на правата на затворниците.

Той участва в кампанията „Затворник до кога?“, довела до множество арести, разпити и изтезания на активисти от страна на властите по време на Арабската пролет. Бягайки от родината си през 2013 г. той се установява в Турция, създава семейство и има две малки деца. След убийството на журналиста и дисидент Джамал Хашоги в саудитското посолство в Истанбул през 2018 г., Ал-Халиди прекосява турско-българската граница през октомври 2021 г., за да потърси хуманитарна закрила в държава от ЕС, вместо да рискува подновяване на изтеклия си паспорт в същото посолство.

Абдулрахман ал-Халиди вече три години е задържан в Специалния дом за временно настаняване на чужденци (СДВНЧ) – София, кв. „Бусманци“. През ноември 2021 г. той е задържан след влизането си в България. Преди това той седем години пребивава заедно със семейството си в Република Турция. Там той се занимава активно с журналистическа дейност в опозиция на правителството на Саудитска Арабия.

Сътрудничи на кръгове, близки до журналиста Джамал Кашоги, зверски убит през 2018 г. в консулството на Саудитска Арабия в гр. Истанбул, както и на известния саудитски дисидент Омар Абдулазис, който понастоящем е бежанец в Канада. Г-н aл-Халиди критикува властите в Саудитска Арабия, призовава за установяване на демокрация в тази авторитарна диктатура и за разследване на престъпленията, извършени от нейни агенти както вътре в страната, така и в чужбина.

Поради това той нееднократно е бил заплашван онлайн, включително със смърт. Според публично достъпната информация Държавната агенция за бежанците, както и органите на съдебната власт в България, са отказали да удовлетворят неговата молба за предоставяне на международна закрила. Поради това той е заплашен от връщане в Саудитска Арабия.

Там той без съмнение би станал обект на жестоки репресии от страна на режима, на каквито станаха много други политически активисти и дисиденти. Неговият живот и сигурност са под сериозна заплаха.

С това България е на път да стане за пореден път съучастник в разправата с един борец против диктаторски режим.